Nowe szaty cesarza

autor: Kasia Lustyk, 6d

W wesołym mieście żył cesarz, który ponad wszystko ubóstwiał piękne stroje. Dlatego do jego kraju przyjeżdżało mnóstwo krawców zza granicy. Pewnego dnia do państwa tego władcy przybyło dwóch oszustów. Rozgłaszali, że osoby, które nie zobaczą ich niezwykłego materiału są głupie. Cesarz zapragnął z całego serca stroju z właśnie takiego materiału, więc zatrudnił ich w zamku jako krawców. Oszuści zażądali najdroższych jedwabi i dużej ilości złota, które było niby przeznaczone na tkaniny, a w rzeczywistości pieniądze te szły do kieszeni tych nabieraczy. Car po pewnym czasie chciał się dowiedzieć jak daleko postąpiła robota. Z tego powodu wysłał do warsztatu krawieckiego ministra. Biedny minister nie zobaczył tkaniny. Postanowił nikomu nie mówić o tym zdarzeniu, bo wszyscy uznaliby go za głupca. Posłuchał uważnie tego, co mówili oszuści i przekazał to władcy. Nieprawdziwi tkacze znów zażądali dużej ilości pieniędzy. Cesarz wysłał kolejnego urzędnika. Sytuacja potoczyła się jak poprzednio. Mężczyzna patrzył i patrzył, ale materiału nie zobaczył. Oszuści wypytywali tego człowieka o tkaninę. Urzędnik nie dał po sobie poznać, że nie widzi tego zaczarowanego materiału. Carowi nakłamał o piękności tkaniny. w końcu cesarz nie wytrzymał. Postanowił sam udać się do krawców. Wybrał się tam z całym orszakiem. Wszyscy chwalili szaty, ale nikt ich tak na prawdę nie widział. Postanowiono, że król ubierze się    w ten strój podczas specjalnej procesji. Niedługo potem monarcha miał już na sobie, a raczej nie miał na sobie stroju od oszustów. Później przechadzając się przed dworzanami słyszał ich okrzyki zachwytu. Nagle jakieś dziecko krzyknęło, że cesarz jest nagi. Wtedy każdy zorientował się, iż maluch ma rację. Jednak wytrzymał do końca procesji.

Baśń H.Ch.Andersena ma taki morał: Zawsze, bez względu na wszystko należy mówić prawdę. Myślę, że życie bez udawania byłoby prostsze. Czytając tę baśń zrozumiałam również, że nie należy wierzyć we wszystko, co mówią inni.

Uważam, że ta baśń jak i inne baśni Andersena jest piękna i zrozumiała. Zawiera ona pouczenie, które dotyczy również naszego życia. Moje zdanie o tej baśni jest bardzo dobre.

 

 
 
Uczniowie klas 4-6
Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Hansa Christiana Andersena w Radomiu
prowadzący zajęcia, nauczyciel informatyki Marek Lipiec
Radom 2006

Bajka - Nowe szaty cesarza